DEPILACJA LASEROWA – FAKTY I MITY

fv
insta

Zadzwoń i umów się
na wizytę:
+48 508 753 ... (kliknij, aby zobaczyć)

PODARUJ PREZENT MARZEŃ
NASZĄ KARTĘ PODARUNKOWĄ
ZADZWOŃ I ZAPYTAJ
O SZCZEGÓŁY
+48 508 753 ... (kliknij, aby zobaczyć)

laserowe usuwanie nadmiernego owłosienia
Na czym polega depilacja laserowa?
9 września 2019
BLOGIMG-20200218-165208-1-80x80
INCI prawdę Ci powie…
19 lutego 2020

DEPILACJA LASEROWA – FAKTY I MITY

Kopia-MG-7826-1200x480

Wizja komfortu związanego z gładkim ciałem, bez zbędnego owłosienia i towarzyszących mu problemów, jak np. podrażnienia po goleniu, wrastanie, nieestetyczny wygląd, a niekiedy nawet wskazania medyczne, spowodowały wzrost zainteresowania zabiegami depilacji laserowej zarówno wśród kobiet, jak i u mężczyzn. Różnorodność stosowanych technologii oraz dostępnych na rynku urządzeń, również tych przeznaczonych do użytku domowego sprawiła, że wokół fotodepilacji narosło wiele mitów, mogących budzić obawy przed wykonaniem zabiegu. Jak jest naprawdę?

Odpowiadamy na najczęściej pojawiające się pytania i rozprawimy się z najpopularniejszymi mitami dotyczącymi depilacji laserowej.

Mit: Depilacja laserowa jest bolesna.

Fakt: Zabieg depilacji laserowej uznaje się za całkowicie bezbolesny, a mogący pojawić się jedynie chwilowy dyskomfort, związany jest z różnymi progami odczuwania bólu. Podczas gdy dla jednej osoby zabieg będzie niemal nieodczuwalny, a dyskomfort marginalny, u innej może powodować uczucie pieczenia, bądź mrowienia. Zastosowanie w głowicach lasera LightSheer® DESIRE™ zaawansowanych technologii: High Speed wspomaganej próżniowo i ChillTip™, zintegrowanej końcówki chłodzącej, minimalizuje ew. dolegliwości bólowe podczas zabiegu.

Mit: Depilacja laserowa jest niebezpieczna dla naszej skóry.

Fakt: Usuwanie zbędnego owłosienia za pomocą lasera to nieinwazyjna metoda depilacji. W zabiegu tym wykorzystuje się zjawisko tzw. selektywnej fototermolizy. W praktyce oznacza to, że wiązka światła emitowanego z lasera przenika przez skórę i niszczy mieszki włosowe, nie naruszając jednak delikatnej struktury naskórka i nie wpływając tym samym na funkcje organizmu. Prawidłowy dobór parametrów gwarantuje, że zabieg  nie spowoduje uszkodzeń skóry, może więc być wykonywany nawet w miejscach wrażliwych na podrażnienia, jak górna warga, pachy czy strefa bikini. Podstawą skutecznych, bezpiecznych i komfortowych zabiegów jest nie tylko rodzaj użytego lasera, ale również zastosowane systemy chłodzenia tkanki, bez których wykonanie zabiegu było praktycznie niemożliwe.

Mit: Depilacja laserowa nie usuwa trwale owłosienia.

Fakt: Wysoka skuteczność lasera diodowego LightSheer® DESIRE™, zapewnia trwałą redukcję owłosienia aż do 96%. Permanentna utrata owłosienia nie jest jednak możliwa u każdego. U osób z niektórymi chorobami metabolicznymi (np. porfiria), zaburzeniami endokrynologicznymi lub z objawami hirsutyzmu, wykonanie serii zabiegów spowoduje zmniejszenie liczby i grubości włosów, spowolnienie ich wzrostu oraz poprawę wyglądu skóry. Trwały efekt terapii jest również zależny od depilowanej okolicy ciała. Istnieją jednak czynniki mogące spowodować, że po pewnym czasie od zakończonej terapii, na naszym ciele pojawią się nowe włosy, będące wynikiem przekształcenia się jasnych włosków meszkowych w grube włosy terminalne. Należą do nich zarówno terapie hormonalne, jak i zmiany hormonalne zachodzące w sposób naturalny w naszym organizmie (m. in. okres ciąży, laktacji, menopauza).

Mit: Laser nie zlikwiduje wrastających włosów.

Fakt: W konsekwencji regularnie stosowanych mechanicznych metod depilacji, osłabione włosy nie mogąc przebić się przez skórę, wzrastają w nieodpowiednim kierunku. Ze względu na często towarzyszące im stany zapalne stają się problemem nie tylko estetycznym, ale mogą również powodować ból i dyskomfort. Jedyną skuteczną metodą walki z tym problemem jest depilacja laserowa, która likwiduje przyczynę, a nie tylko objawy. Przenikając przez naskórek, wiązka lasera niszczy jednakowo skutecznie cebulki włosów wzrastających prawidłowo, jak również tych, które pozostają pod skórą, dzięki czemu już po jednym zabiegu stan skóry ulega wyraźnej poprawie.

Mit: Wyłącznie ciemne włosy kwalifikują do zabiegu.

Fakt: Depilacja laserowa jest skuteczna dla wszystkich typów włosów (z wyłączeniem włosów siwych) i każdej karnacji. Długość fali lasera diodowego powoduje, że wiązka wnika głębiej, niż w przypadku laserów rubinowych, czy aleksandrytowych, dzięki czemu pigmentacja skóry ma nieco mniejsze znaczenie. Możliwość doboru parametrów odpowiednich dla różnych grup etnicznych pozwala na depilowanie wszystkich fototypów skóry, w tym także skóry opalonej, oraz na usuwanie włosów blond i rudych. Warunkiem skuteczności jest zarówno dobór odpowiednich parametrów zabiegowych, jak i obecność choćby niewielkiej ilości barwnika we włosie, o czym informujemy już na etapie nieodpłatnej dermokonsultacji.

Mit: Depilacja laserowa zlikwiduje owłosienie po 1 zabiegu.

Fakt: Aby depilacja laserowa była skuteczna potrzebnych jest kilka zabiegów. Ze względu na różne tempo wzrostu włosów na naszym ciele, nie ma metody która pozwoli na całkowite usunięcie owłosienia laserem podczas jednej sesji. O skuteczności zabiegu możemy mówić wówczas, gdy doprowadzimy do zniszczenia brodawki włosowej zaopatrującej włos w substancje odżywcze i w przyszłości nie będzie ona zdolna do wytworzenia nowego włosa. Jest to możliwe jedynie dzięki przeprowadzeniu zabiegu podczas odpowiedniej fazy wzrostu włosa zwanej anagenem – wówczas brodawka włosowa znajduje się w bezpośrednim kontakcie z dolną partią włosa, a zawarta w nim melanina absorbując energię świetlną prowadzi również do zniszczenia brodawki. Naświetlenie laserami włosa znajdującego się w innej fazie niż anagen spowoduje jedynie spalenie samego włosa, pozostawiając najczęściej brodawkę nieuszkodzoną, bądź zdolną do regeneracji. Dla osiągnięcia trwałego i zadowalającego rezultatu zalecane jest wykonanie minimum 4 sesji w kilkutygodniowych odstępach. Po kolejnych zabiegach depilacji ilość odrastających włosów będzie coraz mniejsza, aż do ich całkowitego zaniku.

Mit: Zabiegów depilacji laserowej nie można wykonywać latem.

Fakt: Pod warunkiem przestrzegania odpowiednich zaleceń pozabiegowych, depilację laserową można wykonywać przez cały rok. Najistotniejsze jest stosowanie kremów z wysokimi filtrami UVA i UVB w miejscach zaplanowanego, bądź przeprowadzonego zabiegu. Działanie wiązki lasera powoduje bowiem obniżenie poziomu zawartej w skórze melaniny, a co za tym idzie, czasowe zwiększenie wrażliwości na promieniowanie UVA i UVB. Niestosowanie kremów z filtrami przeciwsłonecznymi, czy ekspozycja na działanie promieni słonecznych i promienników zawartych w solariach może doprowadzić do powstania przebarwień lub nawet oparzeń. W czasie lata zabieg możemy wykonać zupełnie bezpiecznie w miejscach nie narażonych na bezpośrednie działanie słońca jak np. pachy, czy bikini. Jeśli jednak w trakcie serii zabiegowej zażywamy kąpieli słonecznych, należy bezwzględnie odczekać ok. 4 tygodnie przed kolejnym zabiegiem.

Mit: Domowe urządzenia do depilacji laserowej są równie skuteczne jak urządzenia stosowane w gabinetach.

Fakt: Obecnie na rynku dostępnych jest wiele urządzeń przeznaczonych do domowej fotodepilacji. Należy jednak pamiętać, że choćby ze względu na zastosowaną w nich technologię intensywnego światła pulsacyjnego tzw. IPL, nie będą one tak skuteczne, jak lasery medyczne wykorzystywane w gabinetach. W przeciwieństwie do lasera, którego określonej długości wiązka jest pochłaniana głównie przez melaninę zawartą we włosach, urządzenia IPL emitują całą wiązkę promieni o różnej długości fali, tym samym rozgrzewając również inne okoliczne tkanki. Działają niszcząco jedynie na ciemne włosy z płytko osadzonymi cebulkami, nie dając efektu trwałej depilacji. Z powodzeniem można więc uznać, iż urządzenia typu IPL służą głównie do redukcji owłosienia a nie do jego całkowitego usunięcia. Ponadto ze względu na mniejszą moc, domowe depilatory IPL nie przyniosą tak szybkich i trwałych efektów w postaci gładkiej skóry jak profesjonalne lasery.

 

 

 

 

 

Dodaj komentarz