INCI prawdę Ci powie…

fv
insta

Zadzwoń i umów się
na wizytę:
+48 508 753 ... (kliknij, aby zobaczyć)

PODARUJ PREZENT MARZEŃ
NASZĄ KARTĘ PODARUNKOWĄ
ZADZWOŃ I ZAPYTAJ
O SZCZEGÓŁY
+48 508 753 ... (kliknij, aby zobaczyć)

Kopia-MG-7826-80x80
DEPILACJA LASEROWA – FAKTY I MITY
22 stycznia 2020
zabiegi medycyny estetycznej
Czy zabiegi medycyny estetycznej są bezpieczne?
27 marca 2020

INCI prawdę Ci powie…

BLOGIMG-20200218-165208-1-1200x480

INCI prawdę Ci powie…

Odwiedzając sklepy z kosmetykami często nie wiemy, jakie produkty wybrać. Niejednokrotnie do zakupu najbardziej zachęcają ozdobne opakowania, w których zamknięte są kosmetyki. Warto jednak sprawdzić, czy dany produkt będzie bezpieczny dla skóry. Poza składnikami wartościowymi, w składach niestety pojawiają się substancje niepożądane i w zasadzie, często jest ich więcej niż byśmy sobie tego życzyli. Mimo że coraz częściej podchodzimy z rezerwą do informacji umieszczanych przez producentów na opakowaniach i analizujemy listę składników, nieznajomość systemu nazewnictwa INCI* sprawia, że niewiele osób korzysta z informacji o szczegółowym składzie kosmetyku podanym na opakowaniu.

Wychodząc Wam naprzeciw, krok po kroku przybliżamy poszczególne składniki, by ułatwić zrozumienie często zawiłych i długich składów kosmetyków.

Warto wiedzieć, że europejskie prawo jest bardzo rygorystyczne w kwestii wymagań dot. bezpieczeństwa kosmetyków. W produktach dopuszczonych do sprzedaży w krajach Unii Europejskiej nie mogą znajdować się substancje szkodliwe dla zdrowia jak i życia. Należy jednak pamiętać, iż nie wszystkie składniki kosmetyków są dla naszej cery obojętne. By Wam to udowodnić, zaczynamy od dość kontrowersyjnego składnika, jakim jest alkohol.

Widząc alkohol w składzie, nie musicie od razu odkładać kosmetyku na sklepową półkę.

Różnice między poszczególnymi alkoholami – m. in. wielkość cząsteczek, a co za tym idzie – odmienne oddziaływanie na skórę, sprawiają że alkoholi nie można traktować jako jednej grupy, która jest z zasady dobra lub zła.

Czy Wy też wystrzegacie się alkoholu w kosmetykach sądząc, że każdy alkohol wysusza i szkodzi?

Powszechnie panuje bowiem opinia, że dodatek alkoholu w produktach do pielęgnacji twarzy i ciała wysusza je. Istnieją jednak alkohole, które posiadają bardzo pozytywny wpływ na skórę – tworzą na jej powierzchni „warstwę okluzyjną”, dzięki której skóra pozostaje dłużej nawilżona. Są to więc w pełni bezpieczne substancje, których obecność w składzie kosmetyków jest pożądana.

By ułatwić zrozumienie wpływu poszczególnych alkoholi zawartych w kosmetykach na naszą skórę, można zastosować podział  na 3 grupy:

 • wysuszające,
 • obojętne dla skóry
 • natłuszczające

Które alkohole w kosmetykach są szkodliwe?

Warto unikać produktów, w których składzie kryją się takie składniki, jak:

 • Alcohol Denat
 • Alcohol/Ethanol/Ethyl Alcohol
 • Isopropyl Alcohol

Pełnią rolę rozpuszczalników i konserwantów. Silnie wysuszając skórę, mogą wywoływać jej podrażnienie oraz naruszać naturalny płaszcz hydrolipidowy. Umieszczone na końcu listy składników, nie powinny nas jednak bardzo niepokoić. Dobrze, gdy jako składnik ułatwiający transport substancji aktywnych w głąb skóry, obecne są we wcierkach do włosów, podczas gdy zalecane jest unikanie ich w kremach.

Dobre alkohole w kosmetykach.

W składach kosmetyków naturalnych możemy spotkać cetearyl alcohol i cetyl alkohol. Nie są to jednak alkohole w pełnym tego słowa znaczeniu, a jedynie chemiczne nazwy naturalnych emulgatorów, czyli związków umożliwiających powstanie emulsji oraz zapewniających jej trwałość. Tworząc na skórze rodzaj filmu ochronnego (wspomnianą warstwę okluzyjną), zatrzymują wilgoć, zapobiegając tym samym nadmiernemu odparowywaniu wody z powierzchni (pośrednie działanie nawilżające). Wykazują ponadto działanie zmiękczające, wygładzające oraz kondycjonujące skórę i włosy.

Bardzo często pojawiają się na początku składu i nie musimy się ich obawiać.

 • Cetearyl Alcohol
 • Cetyl Alcohol
 • Stearyl Alcohol
 • Decyl alcohol
 • Isocetyl Alcohol
 • Mirystyl Alcohol,
 • Arachidyl Alcohol

Jaka jest rola alkoholi w kosmetykach?

Są naturalnymi konserwantami, a wielu składnikom umożliwiają głębszą penetrację skóry. Wykorzystywane są też jako rozpuszczalnik np. dla lotnych olejków eterycznych nierozpuszczalnych w wodzie, dodawanych do kosmetyków. Ułatwiają wprowadzenie do kosmetyku wielu cennych składników aktywnych, dodatkowo zwiększając jego wchłanialność. W kompozycjach zapachowych często występują tzw. alkohole aromatyczne. Wśród nich wyróżniamy: imitujący zapach hiacyntów – Cinnamyl Alcohol, Benzyl Alcohol (zapach jaśminu, używany też jako konserwant), Amylcinnamyl Alcohol, Anise Alcohol.

Każdy z nich może być potencjalnym alergenem, przy określonych stężeniach muszą być uwzględnione w składzie kosmetyku.

Pamiętajmy, że stając się świadomymi konsumentami, możemy dokonywać świadomych wyborów.

________________

* International Nomenclature of Cosmetic Ingredients, czyli Międzynarodowe Nazewnictwo Składników Kosmetyków

Dodaj komentarz